Jak przygotować malucha do przedszkola

 

          Pierwszym etapem edukacji dziecka jest przedszkole. Przekroczenie po raz pierwszy progu przedszkola przez 3 - latka rozpoczyna nowy etap jego rozwoju. Dla wielu jest to pierwsze dłuższe rozstanie z rodzicami, spotkanie z dużą grupą rówieśników i umiejętność funkcjonowania w nowym nieznanym środowisku. Wielu rodziców oddających swoje dzieci po raz pierwszy do przedszkola przeżywa różnego rodzaju niepokoje wiążące się z obawami czy dziecko jest już na tyle samodzielne, aby sobie poradzić bez pomocy osób najbliższych.

        Troska o prawidłową adaptację dziecka do nowej dla niego sytuacji jest ważnym zadaniem także dla przedszkola, które powinno znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania: Jak przekonać rodziców, że ich dziecko będzie w przedszkolu bezpieczne? Jak zminimalizować przykre emocje i przeżycia?

           Adaptacja jest to proces uzyskiwania równowagi między potrzebami dziecka a otoczeniem. Wymaga ona dużego zaangażowania rodziców i personelu placówki. Stąd taż przedszkole przygotowuje starannie rodziców do udziału w zaplanowanej akcji adaptacyjnej. Przedszkole jako profesjonalne środowisko wychowawcze może udzielić rodzinie wychowanka wsparcia poprzez włączenie jej do udzielenia pomocy dziecku. Zadaniem nauczycieli przedszkola jest zorganizowanie i przeprowadzenie różnego rodzaju działań, aby ten trudny dla dzieci i ich rodziców okres przebiegał tak łagodnie jak to tylko możliwe.

          Chcąc ułatwić okres adaptacji w naszym przedszkolu od lat wdrażamy program "Z uśmiechem do Przyjaznego przedszkola." Celem programu jest stwarzanie dzieciom warunków umożliwiających jak najszybszą adaptację w nowym środowisku społecznym jakim jest przedszkole, oraz nawiązanie współpracy z rodziną dziecka w celu określenia wspólnych działań odnośnie adaptacji i stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania i akceptacji.

 

Oto  wskazówki, o których warto pamiętać, gdy dziecko staje się przedszkolakiem

 

Drogi Rodzicu

 

          "Twojego malucha czekają poważne zmiany w życiu. Dotychczas mama była zawsze gdzieś blisko, teraz nagle go opuszcza. Maluch musi opuścić rano dom i udać się w obce mu miejsce, w którym jest inne światło, inne zapachy, inne głosy, inne zwyczaje. To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy dziecko przygotować do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić.

 1) Uprzedź malucha: Już za tydzień (za dzień, za dwa dni itp.) idziemy poznać twoje przedszkole. Mam nadzieję, że będzie miło. Przypominaj mu o tym.

2) Opowiedz mu o przedszkolu: co tam się robi, czego się uczy. Nawet dorosły denerwuje się, wchodząc w nowe środowisko, zmieniając pracę, miejsce zamieszkania, poznając nowych ludzi.

3) Przygotuj dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je na dłużej np. u babci lub cioci.

4) Weź koniecznie udział w programie adaptacyjnym, który ma na celu zapoznanie dziecka z nowym miejscem, poznaniem placu zabaw, sali, personelu i innych dzieci, które będą uczęszczać do przedszkola. Pozwól, aby twój maluch oswoił się z tym, co nieznane u boku najbliższej osoby.

5) Już w domu ucz samodzielności -  samodzielnego jedzenia, mycia rąk, korzystania z toalety, ubierania się i rozbierania. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.

 6) Ubranie dziecka musi być wygodne i nie może sprawiać kłopotów. Unikaj spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy (chyba że są to buty ortopedyczne, zazwyczaj wiązane).

 7) Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie. Do tak dużej zmiany warto przyzwyczajać powoli. Małe dziecko szybko się męczy, zwłaszcza kiedy ma dużo wrażeń.

8) Nie spóźniaj się z odbieraniem -  jeżeli obiecałaś, że przyjdziesz wcześniej, dotrzymaj słowa.

9) Pożegnanie powinno się odbywać bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Nie odprowadzaj dziecka w ostatniej chwili, kiedy zostało ci tylko piętnaście minut na dojazd do pracy. Maluch powinien mieć trochę czasu na pożegnanie się z tobą. Jeśli nie możesz wejść z nim do sali, posiedźcie razem kilka minut w szatni, a potem oddaj go pod opiekę wychowawczyni, pożegnaj się i wyjdź.

10) Dziecku będzie raźniej, jeśli weźmie z domu ukochaną przytulankę. Czasami wystarczy, że maluch będzie miał przy sobie coś, co pachnie mamą i domem, to stwarza poczucie bezpieczeństwa.

 11) Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze w domu, w przedszkolu, po prostu przytul je, powiedz, że je bardzo kochasz, że też będziesz za nim tęskniła, że przyjdziesz po nie zaraz po pracy.

12) Jedną z najważniejszych rzeczy, które powinnaś robić szczególnie w okresie, gdy dziecko idzie do przedszkola, to zapewnianie go o twojej miłości. Ono powinno czuć, widzieć i słyszeć, że jest kochane."

 

 

Bibliografia:

  • Frield J.: Moje dziecko idzie do przedszkola. Poradnik dla rodziców. Kielce, Jedność, 2001
  • RAABE," Adaptacja dziecka do przedszkola" ,Grażyna Szeplewicz, Agnieszka Gańko-Sałata, (file:///C:/Users/ja/Downloads/adaptacja_dziecka_do_przedszkola.pdf)

Opracowała Anna Bielawska