Kalendarz emocji

 

 

    Krzyki, tupanie nogami, czasem nawet bicie...to sposoby okazywania emocji przez dzieci. Oczywiście maluchy mają prawo do złych nastrojów i negatywnych uczuć, bo dopiero poznają świat, zaznaczają swoje granice autonomii i ,,siłują się” z rodzicami. Jednak nie zawsze muszą to być krzyki i awantury. Można spróbować nauczyć dziecko innych sposobów wyrażania uczuć.

Na początku dokładnie wyjaśnij maluchowi, ze może rysować tak, jak tylko chce, swoje pozytywne i negatywne emocje na kartce, np. złość, gniew, smutek. Gdy zacznie się pomiędzy Wami napięta sytuacja lub konflikt, przypomnij dziecku ( najlepiej zanim jeszcze burza rozpęta się na dobre) o tej zabawie. Taka terapia rysunkiem sprawia , że maluch uzewnętrznia swoje emocje w inny niż krzyk sposób i sam decyduje, jak one mają wyglądać.

Po takim ,,treningu rysunkowym” połóż kalendarz w zasięgu ręki dziecka. Zaznaczajcie w nim emocje każdego dnia wieczorem – to sprowokuje rozmowę o uczuciach przeżywanych w ciągu dnia, ale delikatnie, nic na siłę. Jeśli nie było żadnej sprzeczki ( niekoniecznie z rodzicami, być może z kolegami) przez cały dzień, wspólnie narysujcie uśmiechniętą buźkę w kratce oznaczającej dany dzień tygodnia. Po miesiącu sprawdźcie, ile uśmiechniętych buziek udało Wam się ,,zdobyć”. Taki kalendarz emocji można zrobić na cały rok, a emocje okazywać różnymi formami plastycznymi, nie tylko rysowaniem. POWODZENIA! 

I życzę samych uśmiechniętych buziek.:)

Opisała: Anna Stopczyk J