Białystok dawniej i dziś

 

W lutym bieżącego roku w Przedszkolu Samorządowym Nr 51 ,,Przyjazne’ w Białymstoku nauczycielki Anna Bielawska i Anna Stopczyk zorganizowały wystawę, której celem było poznanie i popularyzacja naszego miasta Białegostoku i jego zabytków, a także ukazanie życia mieszkańców. Wystawa miała zachęcać do zainteresowania dziejami miasta i zmianami jakie następowały na przestrzeni wielu lat.

Głównym elementem wystawy zorganizowanej dla dzieci i ich rodziców były fotografie dotyczące historii zestawione ze współczesnym krajobrazem, przygotowane przez Łukasza Komosa, nauczyciela Szkoły Podstawowej Nr 47 w Białymstoku.

Stare zdjęcia połączone za pomocą programów komputerowych udowadniają, że aparat fotograficzny może być swego rodzaju ,,maszyną czasu”. Autor przy pomocy fotomontażu pokazał archiwalne fotografie połączone z współcześnie wykonanymi dokładnie z tego samego miejsca. Zdjęcia ukazują, jak wyglądało miasto w czasach powojennych i jak prezentuje się jego współczesny krajobraz.

Dzięki wystawie możemy śledzić historię Białegostoku, który był carski, pruski, niemiecki, żydowski, a przede wszystkim wielokulturowy.

Zebrane wyroby rękodzielnicze: lniane ścierki, haftowane serwety, kilimy oraz gliniane dzbany, drewniane łyżki i wiklinowe kosze dodatkowo urozmaiciły naszą wystawę. Kołowrotek był niezwykłą atrakcją zwłaszcza dla zaciekawionych dzieci. Dodatkowo zebrane stare pocztówki, biuletyny, mapy, zdjęcia, książki i albumy o Białymstoku wzbogaciły wiedzę historyczną zwiedzających wystawę.

Dawne fotografie i zgromadzone na wystawie przedmioty zmuszają do zastanowienia się nad tym co było kiedyś i tym co jest.

                     

Ekspozycja stała się wspaniałą lekcją historii, niezwykle atrakcyjną w przekazie, o czym zapewniły nas dzieci z naszego przedszkola , jak i pobliskiej szkoły podstawowej, zwiedzające naszą wystawę.

Przedstawiamy część fotografii z ekspozycji ,którą można było podziwiać w naszym przedszkolu. Zobaczcie, jak zmienił się Białystok na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa powstała przy współpracy rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola, pracowników przedszkola i dyrektora PS nr 77 Bogusławie Czyrskiej.

                    

 

Nauczyciele Przedszkola Samorządowego Nr 51,,Przyjazne” w Białymstoku

Anna Bielawska i Anna Stopczyk

 

 Sprawdzanie folderu w poszukiwaniu zdjęć ...
! Folder ''publikacje_nauczycieli/2017-03-23;Bialystok_dawniej_i_dzis/zdjecia'' nie zawiera żadnych zdjęć z formacie JPG ani PNG!